Slovo odborníka

Dětské spací čepice pohledem odborníka

Mgr. Zuzana Paucová Mgr. Zuzana Paucová, dětská psycholožka

Spánek – jakési zastavení času. Zdá se nám, že v dnešní uspěchané době čas plyne až neuvěřitelně rychle. O to více potřebujeme, aby nám spánek přinesl odpočinek. Chrání náš organismus. Nabíráme sílu. Budujeme si tělesné látky, energii. Spánek potřebujeme všichni.

Pro novorozence i nejmenší děti je spánek nutností pro zdravý vývoj. Malé dítě musí spát. A jeho spánek by měl být klidný, nerušený, příjemný. Ale co když naše děťátko ruší prudké světlo, sluneční paprsky? Pak můžeme jemně sklopit clonu jeho pohádkové čepičky a děťátko může nerušeně spát.

Jemnými, něžnými dotyky se s děťátkem mazlíme, dodáváme mu pocit bezpečí, mírně na něj mluvíme, komunikujeme s ním. A když naše děťátko jen maličko povyroste, design čepičky – tak hezky ztvárněný – nás přímo vede, jak dítě uspávat. Co mu máme říkat, abychom ho přiměli ke spánku, který je pro něj tak důležitý?

Můžeme navodit rituál, děti to milují, potřebují. Ukážeme dítěti obrázky na čepičce, povíme mu, že měsíc i mráček jdou spát a již se jim zavírají oči, chce se jim moc a moc spát. A pomalu hladíme dítě, mluvíme tichým vemlouvavým hlasem a sklopíme světelnou clonu. Vedeme to naše maličké dítě tam, kde je mu dobře, tam, kde nabírá sílu pro další svůj vývoj, vedeme dítě ke spánku.

Tak nerušeně spi, ty naše děťátko, pod svou pohádkovou spací čepičkou. Proč pohádkovou? Protože, když všechno dobře dopadne, tak ten tatínek, který vymyslel pro svého syna a i pro ostatní děti tuto čepičku, mu také napsal pohádky.

A možná, až povyrosteš, bude už knížka „Pohádky zpod Vidoule“ na světě  a maminka nebo tatínek ti ji budou předčítat.

Pro zdravý vývoj našich dětí lze čepičku, kterou vymyslel otec malého chlapečka, skutečně doporučit. Ne jen, že je vědecky dokázáno, ale i každý laik, každý milující rodič ví, že zdravý spánek je pro vývoj dítěte prostě nutným předpokladem.

Mgr. Zuzana Paucová
Dětská psycholožka

 

Záznamy nebyly nalezeny...